პასუხები აქტუალურ თემებზე
პასუხი: ინტერნეტის მეშვეობით, ონლაინ რეჟიმში, ხორციელდება შემდეგი სანოტარო მოქმედებები: ნებისმიერი სახის თანხმობა, განცხადება, მინდობილობა/რწმუნებულება. აღნიშნული სანოტარო მოქმედებების შესრულება შესაძლებელია მსოფლიოს ნებისმიერი ქვეყნიდან.
ასევე,  ინტერნეტის მეშვეობით სრულდება გარიგება, ორი ან მეტი ნოტარიუსის მონაწილეობით, მხოლოდ საქართველოს ტერიტორიაზე.
კითხვა: როგორ დავამოწმო ონლაინ რეჟიმში მინდობილობა?
პასუხი: ონლაინ რეჟიმში მინდობილობის დამოწმება შესაძლებელია  ნებისმიერ ნოტარიუსთან. მინდობილობის გამცემი პირის ნაცვლად, მისი თხოვნით, მინდობილობას ხელს აწერს მისი ნდობით აღჭურვილი პირი. ასევე, აღნიშნულ მოქმედებას უნდა დაესწროს, დამატებით, ერთი მოწმეც, რომელიც ხელს მოაწერს სანოტარო აქტს. აღსანიშნავია, რომ მინდობილობის გამცემი პირი უნდა იყოს საქართველოს მოქალაქე, ან ნოტარიუსისთვის ცნობილი პირი.
კითხვა: ვიმყოფები ბათუმში, ვერ ვახერხებ თბილისში ჩასვლას, როგორ დავამოწმო ხელშეკრულება სანოტარო წესით ინტერნეტის მეშვეობით?
პასუხი: შეგიძლიათ, მიბრძანდეთ ბათუმში ნებისმიერ ნოტარიუსთან, ხოლო მეორე მხარე უნდა მივიდეს თბილისში მოქმედ ნოტარიუსთან. ნოტარიუსები ონლაინ რეჟიმში    დაუკავშირდებიან ერთმანეთს გარიგების მონაწილე მხარეთა თანდასწრებით და დაამოწმებენ სანოტარო აქტებს.
კითხვა: როგორ გადავამოწმო,  რეგისტრირებულია თუ არა ჩემი სანოტარო აქტი?
პასუხი: ინფორმაცია შესრულებული სანოტარო მოქმედებების შესახებ შეგიძლიათ, მოიძიოთ და გადაამოწმოთ საქართველოს ნოტარიუსთა პალატის ოფიციალურ ვებგვერდზე www.notary.ge, ბანერზე - "სანოტარო მოქმედებათა ელექტრონული რეესტრი".
ანდერძი
კითხვა: სად უნდა გადავამოწმო, არის თუ არა ანდერძი გაუქმებული ან შეცვლილი?
პასუხი: სანოტარო წესით დამოწმებული ანდერძის შეცვლის ან გაუქმების თაობაზე ინფორმაციის მოძიება შესაძლებელია იმ ნოტარიუსთან, რომელთანაც დამოწმებულია   კონკრეტული ანდერძი. თუ ანდერძის დამმოწმებელი ნოტარიუსი აღარ ასრულებს მოვალეობას, უნდა მიმართოთ იუსტიციის სახლებს.
კითხვა: მსურს გავაუქმო ჩემი ანდერძი, როგორ უნდა მოვიქცე?
პასუხი: მიმართეთ იმ ნოტარიუსს, რომელთანაც დაამოწმეთ ანდერძი ან სხვა ნებისმიერ მოქმედ ნოტარიუსს. ასევე, შეგიძლიათ, შეადგინოთ ახალი ანდერძი, რომელიც პირდაპირ აუქმებს წინა ანდერძს ან მის იმ ნაწილს, რომელიც ახალ ანდერძს ეწინააღმდეგება.
კითხვა: ნოტარიუსის არქივიდან მინდა, მივიღო ანდერძი, რომელიც არის ჩემს სახელზე შედგენილი. მაქვს ამის უფლება?
პასუხი: თქვენს სახელზე შედგენილი ანდერძის თაობაზე ინფორმაციის მიღების უფლება გაქვთ მხოლოდ მოანდერძის გარდაცვალების მოწმობის წარდგენის შემდეგ.
კითხვა: მამაჩემმა, რომელიც გარდაიცვალა, დატოვა ორი ანდერძი. აქედან, ერთი შედგენილია სანოტარო ფორმით, მეორე კი არა. რომელი უნდა წარვადგინო ნოტარიუსთან?
პასუხი: ასეთ შემთხვევაში უპირატესობა ენიჭება სანოტარო ფორმით შედგენილ ანდერძს.
კითხვა: ჩემს სახელზე შედგენილია ანდერძი, რომლითაც საცხოვრებელი სახლი მიანდერძეს. ნოტარიუსი უარს მეუბნება სამკვიდრო მოწმობის გაცემაზე იმ მოტივით, რომ ეს სახლი არ ეკუთვნის გარდაცვლილს...
პასუხი: ანდერძში მითითებული ქონების მიღების ერთ-ერთ პირობას წარმოადგენს ის, რომ ნაანდერძევი ქონება აუცილებლად უნდა იყოს რეგისტრირებული მოანდერძის სახელზე. თუ აღმოჩნდება, რომ ის ქონება, რომელიც მითითებულია ანდერძში, საჯარო რეესტრის ან ტექნიკური აღრიცხვის არქივში დაცული მონაცემებით არ არის მოანდერძის სახელზე, ამ შემთხვევაში, ანდერძისმიერი მემკვიდრე ვერ მიიღებს სამკვიდრო მოწმობას ანდერძში მითითებულ ქონებაზე.
კითხვა: მე და ჩემს მეუღლეს გვსურს ერთად შევადგინოთ ანდერძი. როგორ უნდა მოვიქცეთ?
პასუხი: მეუღლეებს ერთობლივად შეუძლიათ, შეადგინონ ანდერძი, მაგრამ ურთიერთმემკვიდრეობის შესახებ. ანუ გარდა მეუღლეებისა, ერთობლივი ანდერძი არ შეიძლება, ეხებოდეს სხვა პირს.
კითხვა: ვარ იმ პირის მემკვიდრე, რომელსაც ქონება ჰქონდა საქართველოში, მაგრამ გარდაცვალების მომენტისათვის იგი იყო სხვა სახელმწიფოს მოქალაქე?
პასუხი: იმ ქვეყნის ნოტარიუსის მიერ, რომლის მოქალაქესაც გარდაცვალების მომენტისათვის წარმოადგენდა გარდაცვლილი (მამკვიდრებელი), უნდა გაიცეს სამკვიდრო მოწმობა. აღნიშნული დოკუმენტი მემკვიდრის მიერ წარდგენილ უნდა იქნეს საქართველოს ნოტარიუსთან, რის შემდეგაც გაიცემა სამკვიდრო მოწმობა საქართველოში არსებულ, მამკვიდრებლის კუთვნილ კონკრეტულ ქონებაზე.
კითხვა: ნოტარიუსთან წარვადგინე ქსეროქსით გადაღებული დოკუმენტი, რომელიც არ დამიმოწმა ნოტარიუსმა. როგორ მოვიქცე?
პასუხი: დოკუმენტის ასლის დამოწმება გულისხმობს აღნიშნული ასლის დედანთან შესაბამისობის დადასტურებას. შესაბამისად, ნოტარიუსთან ასლის დამოწმების დროს თან უნდა იქონიოთ დოკუმენტის დედანი.
კითხვა: რა შემთხვევაში გაიცემა ნოტარიუსისგან სააღსრულებო ფურცელი?
პასუხი: ნოტარიუსისგან სააღსრულებო ფურცლის მისაღებად ნოტარიუსთან იპოთეკის, გირავნობის, სესხის და ფულად ვალდებულებებთან დაკავშირებული ნებისმიერი ხელშეკრულების გაფორმებისას უნდა მოითხოვოთ ხელშეკრულებაში სააღსრულებო ფურცლის გაცემის პირობის გათვალისწინება. ვალდებულების შეუსრულებლობის შემთხვევაში დაზარალებული მხარე პირდაპირ ნოტარიუსისგან იღებს სააღსრულებო ფურცელს, რაც უზრუნველყოფს თანხის დაბრუნებას სასამართლოსადმი მიმართვის გარეშე.
სამკვიდრო მოწმობა
კითხვა: როგორ უნდა გავხდე მემკვიდრეობით მიღებული ქონების მესაკუთრე?
პასუხი: მამკვიდრებლის გარდაცვალების შემდეგ,  თქვენთვის დატოვებული ქონების მესაკუთრე რომ გახდეთ, უპირველესად, უნდა მიიღოთ სამკვიდრო მოწმობა, ანუ  მემკვიდრეობით მიღებულ ქონებაზე უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტი.  სამკვიდრო მოწმობას გასცემს მხოლოდ ნოტარიუსი.
კითხვა:
ნებისმიერ ნოტარიუსს უნდა მივმართო?
პასუხი: თავდაპირველად მემკვიდრეს უფლება აქვს, განცხადება წარადგინოს ნებისმიერ ნოტარიუსთან. თუ თქვენ არ ხართ ერთადერთი მემკვიდრე და აღმოჩნდა, რომ თქვენამდე ნოტარიუსს განცხადებით მიმართა სხვა მემკვიდრემ, სამემკვიდრეო საქმეს დაასრულებს ის ნოტარიუსი, ვისაც თავდაპირველი განცხადება წარედგინა. სხვა ნოტარიუსთან საქმის წარმოების გაგრძელება ხდება მხოლოდ ნოტარიუსის უფლებამოსილების შეწყვეტის/შეჩერების შემთხვევაში.
კითხვა: რა ვადაში უნდა წარვადგინოთ განცხადება ნოტარიუსთან?
პასუხი: სამკვიდრო მოწმობის  მიღების მოთხოვნით ნოტარიუსთან განცხადა უნდა წარადგინოთ მამკვიდრებლის გარდაცვალებიდან ექვსი თვის ვადაში. განცხადების წარდგენა შესაძლებელია  გარდაცვალების მოწმობის საფუძველზე. განცხადების ტექსტის შედგენას, თქვენი უფლება-მოვალეობების განმარტებასა და ყველა სხვა დანარჩენ საკითხებში თქვენს სამართლებრივ გაცნობიერებას უზრუნველყოფს თქვენი ნოტარიუსი.
როდის მივიღებ სამკვიდრო მოწმობას?
პასუხი: სამკვიდრო მოწმობა გაიცემა მამკვიდრებლის გარდაცვალებიდან ექვსი თვის გასვლის შემდეგ, ნებისმიერ დროს.
რა დოკუმენტაცია უნდა წარვადგინო ნოტარიუსთან?
პასუხი: სამკვიდრო მოწმობის მისაღებად წარსადგენი დოკუმენტაციის ერთიანი ნუსხა არ არსებობს. ცალკეულ შემთხვევებში შესაძლოა დამატებით დოკუმენტების წარდგენა გახდეს საჭირო, მაგრამ რაც აუცილებლად დაგჭირდებათ, ეს არის:
1 ) გარდაცვალების მოწმობა;
2) თქვენს, მემკვიდრესა და მამკვიდრებელს შორის არსებული ნათესაური კავშირის დამდგენი დოკუმენტი:
ა)თუ მეუღლე ხართ, ამას ადასტურებს ქორწინების მოწმობა,
ბ)თუ შვილი ხართ - დაბადების მოწმობა,
გ) თუ ნაშვილები ხართ -  შვილად აყვანის მოწმობა და ა.შ.
გახსოვდეთ: რაც უფრო მომდევნოა თქვენი მემკვიდრეობის რიგითობა, ამ დოკუმენტების ჩამონათვალი გაიზრდება.
3) განცხადება;
4) თუ განცხადების შეტანა არ მოხდა გარდაცვალებიდან ექვსი თვის ვადაში, ნოტარიუსს წარუდგენთ იმ დოკუმენტებს, რაც დაადასტურებს, რომ თქვენ დაეუფლეთ სამკვიდროს დამტოვებლის ქონებას. ამ დოკუმენტების დასახელება მიანდეთ ნოტარიუსს;
5) მემკვიდრეობით მისაღები ქონების გარდაცვლილისადმი კუთვნილების დამდგენი დოკუმენტი;
6) ანდერძი - თუ ხართ ანდერძისმიერი მემკვიდრე;
ეს  ჩამონათვალი სრული და ამომწურავი არ არის. ყოველი სამკვიდრო საქმე განსხვავებულია. მითითებულთაგან შესაძლოა, ორი დოკუმენტის წარდგენაც კი აღმოჩნდეს საკმარისი, მაგრამ შესაძლოა,  პირიქით, ჩამონათვალს სხვა დოკუმენტებიც დაემატოს.
კონკრეტულ საკითხებში გაგარკვევთ და დაგეხმარებათ თქვენი ნოტარიუსი, უკიდურეს ვითარებაში კი - სასამართლო.
კითხვა:  ვინ მიიჩნევა მემკვიდრეებად?
პასუხი: კანონმდებლობით დადგენილია მემკვიდრეთა წრე და რიგითობა შემდეგი წესით:
პირველ რიგში
გარდაცვლილის შვილები,  მეუღლე, მშობლები (მშვილებლები);
ნაშვილები და მისი შთამომავლები, როგორც მშვილებლის ან მისი ნათესავების მემკვიდრეები, გათანაბრებული არიან მშვილებლის შვილებთან და მათ შთამომავლებთან. ნაშვილები აღარ მიიჩნევა კანონით მემკვიდრედ მისი მშობლებისა და აღმავალი ხაზის სხვა ბიოლოგიური ნათესავების, აგრეთვე დებისა და ძმების გარდაცვალების შემდეგ;
შვილიშვილები, შვილიშვილის შვილებისა და ამ უკანასკნელთა შვილები კანონით მემკვიდრეებად ჩაითვლებიან, თუ სამკვიდროს გახსნის დროისათვის ცოცხალი აღარ არის მათი მშობელი, რომელიც მამკვიდრებლის მემკვიდრე უნდა ყოფილიყო, და თანასწორად იღებენ იმ წილს, რომელიც კანონით მემკვიდრეობის დროს მათ გარდაცვლილ მშობელს ერგებოდა;
შვილიშვილები, შვილიშვილის შვილებისა და ამ უკანასკნელთა შვილები ვერ გახდებიან მემკვიდრეები, თუ მათ მამშობლებმა უარი თქვეს სამკვიდროს მიღებაზე. მშვილებელი და მისი ნათესავები, როგორც ნაშვილებისა და მისი შთამომავლობის მემკვიდრეები, გათანაბრებული არიან ნაშვილების მშობლებსა და სხვა ბიოლოგიურ ნათესავებთან. ნაშვილების მშობლებს, აღმავალი ხაზის სხვა ბიოლოგიურ ნათესავებსა და და-ძმებს აღარ ეკუთვნით კანონით მემკვიდრეობა ნაშვილების ან მისი შთამომავლების გარდაცვალების შემდეგ.
მეორე რიგში
გარდაცვლილის დები და ძმები;
მამკვიდრებლის დისწულები და ძმის წულები და მათი შვილები კანონით მემკვიდრეებად ითვლებიან, თუ სამკვიდროს გახსნის დროისათვის ცოცხალი აღარ იყო მათი მშობელი, რომელიც მამკვიდრებლის მემკვიდრე იქნებოდა. ისინი თანასწორად იღებენ სამკვიდროს იმ წილს, რომელიც კანონით მემკვიდრეობის დროს მათ გარდაცვლილ მშობლებს ერგებოდა.
კითხვა: თუკი არ მინდა მემკვიდრეობით მიღებული ქონების მიღება, როგორ უნდა მოვიქცე?
პასუხი: მემკვიდრეს, რომელსაც არ სურს გახდეს გარდაცვლილის ქონების მესაკუთრე, უფლება აქვს, სხვა მემკვიდრის სასარგებლოდ განაცხადოს უარი თავის წილ სამკვიდროზე.
უარი უნდა გაცხადდეს წერილობით, ნოტარიუსთან სამი თვის ვადაში იმ დღიდან, როდესაც მემკვიდრისათვის გახდა ცნობილი სამკვიდროს გახსნის თაობაზე ან სამკვიდროს მისაღებად დადგენილ ვადაში, თუ იგი სამკვიდროს დაეუფლა. უნდა გახსოვდეთ, რომ ასეთი უარი შეუქცევადია.
კითხვა: შეიძლება, რომ მემკვიდრემ ვერ მიიღოს მემკვიდრეობა?
პასუხი: შეიძლება, თუკი მემკვიდრე :
ა) სასამართლომ ცნო უღირსად;
ბ) მამკვიდრებელმა სიცოცხლეშივე ანდერძით ჩამოართვა მას მემკვიდრეობის უფლება.
კითხვა: როგორ დავირეგისტრიროთ სამკვიდრო მოწმობის საფუძველზე უძრავი ქონება?
პასუხი: სამკვიდრო მოწმობა რეგისტრაციისათვის  წარედგინება საჯარო რეესტრს. თუ მამკვიდრებლის ქონება უკვე იყო რეგისტრირებული საჯარო რეესტრში,  ნოტარიუსი  რეგისტრაციისათვის განაცხადის წარდგენას თავად უზრუნველყოფს და თქვენ რეესტრში მისვლა აღარ მოგიწევთ.
იპოთეკით უზრუნველყოფილი სესხის ხელშეკრულება
კითხვა: რა უპირატესობა აქვს სესხით უზრუნველყოფილი იპოთეკის ხელშეკრულების სანოტარო წესით დამოწმებას?
პასუხი: 2014 წლის 28 იანვრიდან ამოქმედებული საკანონდებლო ცვლილებების საფუძველზე, ფიზიკურ პირებს შორის იპოთეკით უზრუნველყოფილი სესხის ხელშეკრულება მხოლოდ სანოტარო წესით ფორმდება. ხელშეკრულების სანოტარო წესით დამოწმება  მოსალოდნელი რისკებისგან გიცავთ  და თან არ არის დაკავშირებული დიდ ხარჯებთან.
ნოტარიუსი თანაბრად იცავს ხელშეკრულების ნებისმიერი მხარის (როგორც კრედიტორის, ისე მოვალის) ინტერესს;
განგიმარტავთ თქვენს  უფლებებს, მოვალეობებს, ხელშეკრულების შინაარსს;
გაფრთხილებთ, რა შედეგი შეიძლება მოჰყვეს ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვალდებულებების შეუსრულებლობას;
ამასთან, ნოტარიუსი ვალდებულია, შეამოწმოს, სესხის პროცენტი ხომ არ აღემატება კანონით დასაშვებ ზღვარს. სესხის ყოველთვიური საპროცენტო განაკვეთის მაქსიმალური ოდენობა კანონმდებლობით დადგენილი ნორმით განისაზღვრა და კრედიტორს აღარ შეუძლია,  საკუთარი სურვილით დაადგინოს საპროცენტრო განაკვეთი.
ამასთან, კანონით განსაზღვრულია იპოთეკის ხელშეკრულების სანოტარო წესით დამოწმების საზღაურის ზედა ზღვარი. ფიზიკური პირებისთვის სანოტარო მომსახურების საზღაური არ უნდა აღემატებოდეს 500 ლარს, ხოლო სამეწარმეო იურიდიული პირებისთვის - 10 000 ლარს.
კითხვა: რა განსხვავებაა სესხისა და იპოთეკით უზრუნველყოფილი სესხის ხელშეკრულებებს შორის?
პასუხი: სესხის ხელშეკრულებით, გამსესხებელი მსესხებელს საკუთრებაში გადასცემს ფულს (ან სხვა ნივთს),  ხოლო მსესხებელი ვალდებულია, დააბრუნოს იმავე რაოდენობის, სახისა და ხარისხის თანხა (ნივთი). ვალდებულების შეუსრულებლობისას (თუკი მსესხებელი თანხას  ვერ დააბრუნებს), გამსესხებელი (სასამართლოს გადაწყვეტილების ან ნოტარიუსის მიერ გაცემული სააღსრულებო ფურცლის საფუძველზე),  კუთვნილი ფულის მიღებას შეძლებს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუკი მსესხებელს საკუთრებაში ექნება რაიმე სახის ქონება.
იპოთეკით უზრუნველყოფილი სესხის  ხელშეკრულების დროს კი ვალდებულების შესრულების (ნასესხები თანხის დაბრუნების) გარანტიად უძრავი ქონება გამოიყენება. ანუ, თუკი მსესხებელი არ შეასრულებს ხელშეკრულებით გათვალისწინებულ ვალდებულებას და არ დააბრუნებს ნასესხებ ფულს, გამსესხებელს (იპოთეკარს) უფლება აქვს, მოითხოვოს ვალის დაბრუნება იპოთეკით დატვირთული ქონების რეალიზაციით.
სანოტარო მედიაცია
კითხვა: რა არის სანოტარო მედიაცია?
პასუხი: სანოტარო მედიაცია სამოქალაქო დავების (საოჯახო, სამემკვიდრეო, სამეზობლო...) მოგვარების ალტერნატიული ფორმაა. დავა წყდება სასამართლო განხილვის გარეშე, ნოტარიუსის დახმარებით.
კითხვა: ყველა მოქმედ ნოტარიუსს შეუძლია მედიაციის განხორციელება?
პასუხი: სანოტარო მედიაციას სერტიფიცირებული ნოტარიუსები ახორციელებენ.
მედიატორი ნოტარიუსების რეესტრი განთავსებულია საქართველოს ნოტარიუსთა პალატის ვებგვერდზე: www.notary.ge.
კითხვა: მედიაციის საფასური როგორ განისაზღვრება?
პასუხი: სანოტარო მედიაციის ტარიფი განსაზღვრული არ არის, საზღაური ნოტარიუსსა და მხარეებს შორის შეთანხმებით განისაზღვრება.
კითხვა: სად ტარდება მედიაციის პროცესი?
პასუხი: მედიაციის პროცესი შესაძლებელია, ჩატარდეს, როგორც სანოტარო ბიუროში, ისე მის გარეთ.
ნოტარიუსთა პალატის არქივის მომსახურება
კითხვა: სად მოვიძიო უფლებამოსილებაშეწყვეტილი  ნოტარიუსის მიერ დამოწმებული დოკუმენტი?
პასუხი: უფლებამოსილებაშეწყვეტილი ნოტარიუსების მიერ ნაწარმოები სანოტარო დოკუმენტაციის მიღება შესაძლებელია იუსტიციის სახლებში.
კითხვა: მაქვს თუ არა უფლება, სანოტარო არქივიდან მივიღო ის დოკუმენტი, რომელიც არ არის ჩემს სახელზე შედგენილი?
პასუხი: უფლება გაქვთ ნოტარიუსის ან ნოტარიუსთა პალატის არქივიდან მიიღოთ მხოლოდ ის დოკუმენტი, რომელიც თქვენი მონაწილეობით ან თქვენს სახელზეა შედგენილი. იმ შემთხვევაში, თუ თქვენ წარმოადგენთ სანოტარო წესით დამოწმებულ დავალების ხელშეკრულებას (მინდობილობას, რწმუნებულებას) შესაბამისი უფლებამოსილების მითითებით, შესაძლებელია, მიიღოთ თქვენთვის საინტერესო დოკუმენტი.
სამკვიდროს მიღებასთან დაკავშირებით ინფორმაციის არარსებობის შემთხვევაში, ცნობა გაიცემა ნებისმიერ პირზე.
სანოტარო მოქმედების საზღაური
კითხვა: როგორ უნდა გავიგო, სწორად მახდევინებს თუ არა ნოტარიუსი საზღაურს?
პასუხი: ნოტარიუსის მიერ სანოტარო მოქმედების შესრულებისათვის დადგენილი საზღაური გამოიანგარიშება  "სანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურისა და საქართველოს ნოტარიუსთა პალატისთვის დადგენილი საფასურის ოდენობების, მათი გადახდევინების წესისა და მომსახურების ვადების დამტკიცების შესახებ" საქართველოს მთავრობის 2011 წლის 29 დეკემბრის №507 დადგენილების შესაბამისად. გადახდევინებული საზღაურის ოდენობა ნოტარიუსის მიერ მიეთითება სანოტარო აქტში, რომელიც ეძლევა სანოტარო მოქმედების მონაწილე მხარეს და სანოტარო მოქმედებათა რეგისტრაციის რეესტრში. გარდა ამისა, სანოტარო მოქმედების შესრულებისათვის განკუთვნილი საზღაურის შესახებ ინფორმაცია განთავსებული უნდა იყოს ყველა სანოტარო ბიუროში თვალსაჩინო ადგილას.
კითხვა: შემიძლია თუ არა მივიღო ნოტარიუსთან გადახდილი საზღაურის დამადასტურებელი ქვითარი?
პასუხი: დიახ, შესაძლებელია  თქვენს მიერ გადახდილი საფასურის დამადასტურებელი საბუთის მიღება. ელექტრონული პროგრამა ნოტარიუსის მიერ სანოტარო აქტის ელექტრონულ რეესტრში დარეგისტრირებისთანავე ავტომატურად ადგენს და ბეჭდავს სანოტარო მომსახურების საზღაურის გადახდის დამადასტურებელ საბუთს - ინვოისს, სადაც დეტალურად არის გაწერილი მოქალაქის მიერ გადახდილი საზღაურის მიზნობრიობა და მითითებულია ნოტარიუსის საბანკო ანგარიშის რეკვიზიტები.
კითხვა: ნვოისის დაკარგვის შემთხვევაში თუ არის შესაძლებელი მისი მოძიება?
პასუხი: დიახ, შესაძლებელია. მოქალაქის მიერ სანოტარო მომსახურებაში გადახდილი საზღაურის დამადასტურებელი საბუთის მოძიება ნოტარიუსთა პალატის ვებგვერდზეც არის შესაძლებელი. ნოტარიუსთა პალატის ოფიციალურ ვებგვერდზე www.notary.ge  განთავსებული ბანერის „სანოტარო მოქმედებათა ელექტრონული რეესტრი"  მეშვეობით, პროგრამაში შესაბამისი მონაცემების შეყვანის შემთხვევაში, შესაძლებელია როგორც სანოტარო აქტის, ისე, ინვოისის მოძიება.
უცხო ქვეყანაში დამოწმებული სანოტარო დოკუმენტი
კითხვა: ვალდებულია თუ არა ნოტარიუსი, მიიღოს უცხო სახელმწიფოში შედგენილი, სანოტარო წესით დამოწმებული დოკუმენტი?
პასუხი: საქართველოში ნოტარიუსთან წარსადგენი უცხო სახელმწიფოში სანოტარო წესით დამოწმებული დოკუმენტი უნდა იყოს აპოსტილით დამოწმებული და შევსებული იმ ქვეყნის სახელმწიფო ენაზე, რომელ ქვეყანაშიც დოკუმენტი დამოწმდა. ჰააგის 1961 წლის 5 ოქტომბრის კონვენცია აუქმებს წევრი ქვეყნების (მათ შორისაა შვეიცარია) ოფიციალური ორგანოების მიერ გაცემული დოკუმენტების ლეგალიზებას. ვინაიდან საქართველო ამ კონვენციის წევრი გახდა, სანოტარო წესით შედგენილი დოკუმენტი უნდა იყოს აპოსტილით (ნამდვილობის დამადასტურებელი სპეციალური შტამპი) დამოწმებული.
კითხვა: საქართველოში დავამოწმე დოკუმენტის თარგმანი, რომელიც მესაჭიროება სხვა სახელმწიფოში წარსადგენად. საჭიროა თუ არა დოკუმენტის  აპოსტილით დამოწმება?
პასუხი: იმ შემთვევაში, თუ სანოტარო წესით დამოწმებული დოკუმენტი უნდა წარადგინოთ იმ სახელმწიფოში, რომელიც არის 1961 წლის ჰააგის კონვენცის წევრი, საკმარისია დოკუმენტის აპოსტილით დამოწმება. 2007 წლის 15 მაისიდან საქართველოში ძალაში შევიდა ზემოაღნიშნული კონვენცია, რომელიც აუქმებს ლეგალიზაციის მოთხოვნას.
ნოტარიუსობის კანდიდატი
კითხვა: რა არის საჭირო ნოტარიუსის თანამდებობის დასაკავებლად?
პასუხი: ნოტარიუსის თანამდებობა შეიძლება დაიკავოს საქართველოს ქმედუნარიანმა მოქალაქემ, რომელსაც აქვს უმაღლესი იურიდიული განათლება, გავლილი აქვს სტაჟირება ან აქვს ნოტარიუსად მუშაობის არანაკლებ 1 წლის სტაჟი ან საჯარო სამსახურში სპეციალობით მუშაობის არანაკლებ 5 წლის სტაჟი და ჩაბარებული აქვს ნოტარიუსთა საკვალიფიკაციო გამოცდა  და გაივლის კონკურსს საქართველოს იუსტიციის მინისტრის 2012 წლის 10 იანვრის №3 ბრძანებით დამტკიცებული „ნოტარიუსობის კანდიდატის შესარჩევად კონკურსის ჩატარების წესის“ შესაბამისად.
კითხვა: სად და როგორ გავიარო ნოტარიუსის სტაჟირება?
პასუხი: სტაჟირება უნდა გაიაროთ საქართველოს ნოტარიუსთა პალატის სასწავლო ცენტრში. სტაჟიორთა  შერჩევა და მიღება სასწავლო ცენტრში ხდება კონკურსის წესით.

Answers to Hot topics
Answer: The following notary acts may be performed on-line, via internet: any type of consent, declaration, Power of Attorney. The said notary acts may be performed from any country of the world.
Furthermore, deals by participation of two or more notaries may also be performed via internet, only within Georgian territory.
Question: How can I certify Power of Attorney on-line?
Answer: On-line certification of the Power of Attorney may be made with any notary. Instead of the grantor, at his (her) request, Power of Attorney is signed by the proxy (attorney). Also the said act shall be additionally attended by one witness, to sign the Power of Attorney. It shall be noted that Grantor shall be the Georgian citizen or person known to the notary.
Question: I am in Batumi and not able to go to Tbilisi. How can I certify the Agreement via internet?
Answer: You may go to the notary of Batumi, while the other party is authorized to appear to any other notary. Notaries will communicate with each other on-line in the presence of the Parties to the deal.
Question: How can I check if my notary act is registered?
Answer: You may search for and check the information about performed notary act in ,,Electronic Registry of Notary Acts” at the official web-site of the Notary Chamber of Georgia: www.notary.ge.
Service of the Archives of the Notary Chamber
Question: Where shall I search for a document being certified by the notary whose commission has been terminated?
Answer: You may get documents being executed by the notaries whose commission has been terminated at the Notary Chamber of Georgia, notary offices and Houses of Justice. Electronic Registry of notary acts maintained at the archives enables using of archive services of the Chamber without any territorial limitations. Since September 1, 2011, all notaries practicing in Georgia have fully registered information about testators (in spite of their dates of death) and wills  in the General Registry  of Wills. Accordingly, certified copies of notary acts having been entered in the electronic registry in scanned versions are available. Archive employees need no more search for requested documents in special books, but they may directly search for in electronic base and print it out.
Question: Do I have a right to get the document from notary archives which is not drawn on my name?
Answer: Form notary archive or archives of the Notary Chamber of Georgia you are entitled to get only the document being drawn up by your participation or on your name. If you submit a notary certified Agreement of Assignment (Power of Attorney, Authorization) by indicating the relevant authority, you may get the document interesting for you.
In default of information about getting of inheritance certificate, a reference may be issued to any person, but identity of heirs shall not be specified in such reference.
Notary Acts
Question: Where can I check is the will revoked or amended or not?
Answer: One may search for and check information concerning revocation or amending of notary-certified will with the notary who had certified that particular will. If the notary having certified the said will is not any more in notary’s commission, you may apply to the archives of the Notary Chamber of Georgia (142, Tsereteli Ave. Tbilisi) or Houses of Justice.
Question: I wish to revoke my will. What shall I do?
Answer: One may revoke his (her) own will any time. A person wishing to revoke the will is entitled to apply to the notary with whom such will was certified or any other practicing notary. Besides one may draw up a new will directly revoking the previous will or part whereof which contradicts to a new testament.
Question: I want to get a will being drawn up on my name from notary’s archive. Am I entitled or not?
Answer: You will be entitled to get information concerning the will being drawn up on your name from the notary’s archive or archives of the Notary Chamber of Georgia only after submitting testator’s Death Certificate.
Question: At getting the inheritance it turned out that there were several wills at the notary office. How can I get the inheritance?
Answer: If it turns out that testator has made several wills, their contents will be of essence. Namely, if such wills substantially fill in and do not entirely change one another, all of them will maintain their force. Furthermore, previous testament maintains its force so far as directives are not changed by the following one.
Question: My deceased father has left two wills, one of them is notary certified and other is not. Which version shall I submit to the notary?
Answer: In such case notary certified testament shall prevail.
Question: A will has been drawn on my name under which a house was devised. Notary refuses to give me an inheritance certificate by motive that the house did not belong to the deceased
Answer: One of the conditions of getting the property under the will is that it should be registered in the name of testator. If it turns out that testate estate mentioned in the will is not registered in testator’s name according to the data of the Public Registry or Archive of Technical Registration, in such case testator’s heir under testament cannot get an inheritance certificate on the estate mentioned in it.
Question: I and my husband wish to draw up a will together. What shall we do?
Answer: Spouses may make joint will but only on inter-inheritance. i.e. joint will may not concern to any other person except spouses.
Question: I am the heir of the person, who had property in Georgia but for the moment of decease was the citizen of foreign country.
Answer: A notary of the country the citizen of which was testator for the moment of deceasing shall issue an inheritance certificate. The said certificate shall be submitted by the heir to the Georgian notary having jurisdiction over the territory of the location of the property, after which inheritance certificate shall be issued on the certain property owned by the testator in Georgia.
Question: I have submitted a photo-copied document to the notary and she refused to certify it. What can I do?
Answer: Certification of the copy of a document means proving the correspondence of the document with its original. Accordingly, you should have an original of the document in order to certify its copy.
Question: In which case is issued a writ of execution by the notary?
Answer: For getting a writ of execution, upon signing a Mortgage or Pledge Agreement one shall demand inclusion of the provision about issuing a writ of execution is such agreement. In case of failure to fulfill the obligation the damaged party gets a writ of execution immediately from the notary, providing returning of sum without applying to the court.
Duty for Notary Act
Question: How can I find out whether notary makes me pay correctly?
Answer: Duties for executing notary act by the notary is calculated in accordance with the Georgian Law ,,On duties for executing notary acts” and The Regulation №507 of the Government of Georgia ,,About approving the duties for executing notary acts and amounts of fees established for the Notary Chamber of Georgia, rule to make pay and terms of service”, dated December 29, 2011. Amount of duty being paid shall be stated in the notary deed given to the participant of the notary act, as well as registry of notary acts. Besides information on duties for notary acts shall be placed on easily visible place in each notary office.
Question: Can I get a check on the duty paid to the notary?
Answer: yeas, one can get a receipt confirming payment of notary duty. As soon as notary deed is registered in electronic registry an electronic program automatically draws up and prints a document proving the payment for notary service – an invoice. Expediency of the duty being paid by the citizen, as well as bank requisites of the notary are  provided  in details in an invoice.
Question: Is it possible to find an invoice if it was lost?
Answer: Yes, it is possible. The document proving the payment for notary service is available in ,,Electronic Registry of Notary Acts” at the official web-site of the Notary Chamber of Georgia: www.notary.ge. After entering the relevant data in the program, it is possible to find the notary deed, as well as an invoice for it.
Notary document certified in other country
Question: Is notary obliged to accept a document being drawn up and notary- certified in a foreign country?
Answer: A document being notary-certified in a foreign country, to be submitted to the Georgian notary shall be certified by apostille and completed in the official language of the document. Convention de la Hague, dated October 5, 1961 revokes the need for legalization of documents being issued by the official bodies of member states (including Switzerland). As far a Georgia became the member to the convention, a document drawn up and certified in notary order shall be proved by apostille (special stamp proving the validity of the document).
Question: I have made certification of translation of the document in Georgia, which is to be submitted in other state. Do I need to legalize it?
Answer: If you have to submit the notary-certified document in other state being the member of the Convention de la Hague, dated October 5, 1961, it is enough to certify it only with apostille, as long as from May 15, 2007 the said convention was constituted in Georgia and it revokes the need for legalization.
Notary Candidates
Question: How can I become a notary?
Answer: Notary position may be occupied by a capable Georgian citizen with higher legal education, having passed special training or at least one year experience of working as notary, or at least 5-years experience of working with his (her) specialty in public service, who also passed qualification examination of notaries and the contest in accordance with the ,,Rule  of holding the contest for selection of notary candidates”, approved under Order №3 of the Minister of Justice, dated January, 2012.
Question: Where and how can I pass notary training?
Answer: One may pass training at the training center under the Notary Chamber of Georgia. Selection of notary candidates and their enrollment at the training center shall be made on the basis of contest.
Question: May I pass qualification examination of notaries before completion of notary training?
Answer: Any citizen with higher legal education is entitled to pass qualification examination of notaries. Thus, you may pass such examination concurrently to passing notary training.