სანოტარო მომსახურების საზღაური old
სანოტარო მოქმედებათა საზღაურის ოდენობა, მისი გადახდის წესი და მომსახურების ვადები განისაზღვრება  სანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურისა და საქართველოს ნოტარიუსთა პალატისთვის დადგენილი საფასურის ოდენობების, მათი გადახდევინების წესისა და მომსახურების ვადების დამტკიცების შესახებ“  საქართველოს  მთავრობის 2011 წლის 29 დეკემბრის  №507 დადგენილებით.
საზღაურის
მყარი განაკვეთებით ანაზღაურდება მხოლოდ შემდეგი სანოტარო მოქმედებები:
1
ანდერძის დადასტურება
9 ლარი
2
ანდერძის გახსნის შესახებ ოქმის შედგენა
5 ლარი
3
ხელმოწერის ნამდვილობის დამოწმება
2 ლარი
4
დოკუმენტის თარგმანის სისწორის დამოწმება
თითოეული გვერდისთვის
1 ლარი
5
დოკუმენტის ასლისა და დოკუმენტიდან ამონაწერის სისწორის დამოწმება
0.5 ლარი
6
იმ დოკუმენტის ასლის გაცემა, რომელიც ინახება სანოტარო ბი­უროში
3 ლარი
7
მინდობილობის/რწმუნებულების დადასტურება
10 ლარი
8
საზღვაო პროტესტის შესრულება
300 ლარი
9
მოქალაქის ცოცხლად ყოფნის ფაქტის დადასტურება
10
მოქალაქის განსაზღვრულ ადგილას ყოფნის ფაქტის დადასტურება
11
დოკუმენტის წარდგენის დროის დადასტურება
12
მოქალაქის ფოტოსურათზე გამოსახულ პირთან იგივეობის ფაქ­ტის დადასტურება
13
ნოტარიუსის მიერ ფიზიკურ და იურიდიულ პირთა გან­ცხა­დე­ბების გადაცემა
სხვა ფიზიკურ და იურიდიულ პირ­თა­თვის
14
განცხადების პროექტის შედგენა
15
განცხადების ან უწყების ფიზიკური ან იურიდიული პი­რი­სა­თვის გადაცემის
ან გადაცემის შეუძლებლობის შესახებ მოწ­მო­ბის გაცემა
16
ქონებაზე სამკვიდრო მოწმობის გაცემა ქონების შეფასების გა­რე­შე
20 ლარი
17
სააღსრულებო ფურცლის გაცემა
100 ლარი
პირდაპირი ელექტრონული კომუნიკაციის საშუალებებით მიღებული განცხადების,
მინდობილობის/რწმუნებულების დადასტურებისათვის (ცვლილება/გაუქმება (მოშლა)
საზღაურის ოდენობა 50 ლარია.
სხვა  სანოტარო  მოქმედებების  საზღაურის გადახდის წესი განისაზღვრება აღნიშნული  დადგენილებით
საზღაურის ოდენობა
• იმ გარიგების დამოწმებისათვის, რომლის ნამდვილობისთვის კანონით სავალდებულოა სანოტარო ფორმის დაცვა, საზღაური შეიძლება დადგინდეს მხოლოდ ზემოთ აღნიშნული დადგენილების საფუძველზე განსაზღვრული  წესით.
• იმ გარიგების დამოწმებისათვის, რომლის ნამდვილობისთვის კანონით სავალდებულო არ არის სანოტარო ფორმის დაცვა, აგრეთვე ნოტარიუსის სხვა მომსახურებისათვის, საზღაურის ოდენობა შეიძლება, დაწესდეს  აღნიშნული წესით ან განისაზღვროს ნოტარიუსსა და დაინტერესებულ პირს შორის შეთანხმებით.
• საზღაურის ოდენობა დგინდება გარიგების საგნის (ნივთის ან უფლების) ღირებულების საფუძველზე ან გარიგების ღირებულებისგან დამოუკიდებლად განსაზღვრული განაკვეთებით.
• საზღაურის ოდენობის დადგენისას, კერძოდ, მინიმალური და მაქსიმალური ზღვრების დაწესებისას, მხედველობაში მიიღება სანოტარო მოქმედების სირთულე, გაწეული  სამართლებრივი  კონსულტაცია, შესრულებული ტექნიკური სამუშაო და დახარჯული დრო.
ანაზღაურების წესი
ანაზღაურებას ექვემდებარება შემდეგი მომსახურება:
• სანოტარო მოქმედების შესრულება;
• დოკუმენტის პროექტის შედგენა;
• დოკუმენტის ასლების გაცემა და ტექნიკური სამუშაოს შესრულება;
• სამართლებრივი კონსულტაციის გაწევა.
ყველა სანოტარო მოქმედების საზღაურს, გარდა დოკუმენტის ასლის დედანთან სისწორის დამოწმების რეგისტრაციისა, ემატება ელექტრონულ სანოტარო რეესტრში  სანოტარო მოქმედების რეგისტრაციის საფასური - 2 ლარი (დღგ-ს გადასახადის ჩათვლით);
დღგ-ს გადამხდელ ნოტარიუსთან  სანოტარო მოქმედების შესრულებისას სანოტარო მოქმედების საზღაურს დაემატება დღგ.
საზღაურის გადახდის ვადა
საზღაურის გადახადა ხდება მომსახურების გაწევისთანავე.
მოქალაქის მოთხოვნის საფუძველზე,  ნოტარიუსი ვალდებულია,  მას წარუდგინოს  ანგარიში, სადაც დეტალურად არის გაწერილი გაწეული სანოტარო მომსახურების ღირებულება და მოქალაქის მიერ  გადახდილი თანხის ოდენობა.
გასაჩივრების  წესი
„სანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურისა და საქართველოს ნოტარიუსთა პალატისთვის დადგენილი საფასურის ოდენობების, მათი გადახდევინების წესისა და მომსახურების ვადების დამტკიცების შესახებ“ დადგენილება  განთავსებულია ყველა სანოტარო ბიუროში თვალსაჩინო ადგილას.
თუ პირს მიაჩნია, რომ  სანოტარო და სხვა სახის მომსახურების გაწევისათვის გადახდილი საზღაური არ­ა­სწორია, უფლება აქვს, კანონმდებლობით დადგენილი წესით მი­მართოს სასამართლოს.

Duties for notary service
Amount, rule of payment and period of service for notary acts are determined under the Decree №507 of the Government of Georgia ,,about approving the duty for performing notary acts and amount, rule of payment and period of service established for the Notary Chamber of Georgia” , dated December 29, 2011.
Only the following notary acts shall be paid for by fixed rates of duty:
1
Certifying of will (testament)
9 GEL
2
Drawing up of minutes on opening the will
5 GEL
3
Certifying of genuineness of signature
2 GEL
4
Certifying of translation of document
1 GEL per page
5
Certifying of copy or extract from the document
0,5 Gel per page
6
Issuing of the copy of the document being kept in notary archives
7
Certifying of Power of Attorney/Proxy
10 GEL
8
Executing a sea protest
300 GEL
9
Certifying of the fact of one’s being alive
10
Certifying of the fact of one’s being on certain place
11
Certifying of time of submitting of document
12
Certifying of the fact of similarity with the person reproduced on the photo
13
Transfer of statements of physical and legal persons to the physical or  legal persons by the notary
3 GEL
14
Drawing up the draft of the statement
1 GEL
15
Issuing certificate on transfer or impossibility of transfer of  statement or  notice to the physical or legal person
Issuing of inheritance certificate on the property without its evaluation
20 GEL
16
Issuing of writ of execution
100 GEL
Rule of payment of duty for other notary acts are determined under the said Decree.
Amount of duty
• For certifying of bargains for validity of which adherence to notary form is necessary under the law, duty may be established only on the basis of the rule foreseen by the above Decree.
• For certifying of bargains for the validity of which adherence to notary form is not necessary under the law, also for other notary services, amount of duty may be established on the basis of this rule or by the agreement concluded between the notary and person interested.
• Amount of duty is established considering the value of the subject of bargain (thing or right) or by the rates fixed regardless of the value of bargain.
• At establishing the duty, namely at establishing minimal and maximal limits, difficulty of notary act, legal consultations being rendered, technical work performed and time spent shall be considered.
Rule of payment
The following services are subject to payment:
• Fulfillment of notary act;
• Drawing up the draft of the document;
• Issuing photo copies of documents and fulfillment of technical service;
• Rendering of legal consultation.
• Duty for registration of notary deed in electronic notary registry - 2 GEL (including VAT) shall be added to the duty of all notary acts, except the registration of attesting the correspondence of the photo-copy with the original document.
Duty for registration of notary deed in electronic notary registry - 2 GEL (including VAT) shall be added to the duty of all notary acts, except the registration of attesting the correspondence of the photo-copy with the original document.
VAT shall be added to the duty of notary service when performing the notary deeds with the VAT-payer notaries.
Period for payment of notary duty
Duty shall be paid immediately at rendering the corresponding service;
At the request of the party, notary shall submit the account showing in details the value of rendered notary services and amount paid by the party.
Rule of appeal
Decree of the Government of Georgia ,,about approving the duty for performing notary acts and amount, rule of payment and period of service established for the Notary Chamber of Georgia” shall be displayed in all notary offices on the easily visible place.
If duty paid for fulfillment of notary act or other services is considered to be incorrect, one may apply to the court under the rule established by legislation.